האם שרה לוקאס פשוט מספרת בדיחות גסות?

העולם זקוק לאשה חצופה

הפסלת הבריטית המפורסמת שרה לוקאס ידועה בכך שהיא פוערת פיות בעולם האומנות. העבודה שלה גולמית, בוטה מבחינה מינית, ומתייחסת בציניות רבה לחברה, במיוחד לגישה החברתית לדחפים גופניים בסיסיים. לוקאס מהרהרת במגדר, בוחנת מעמדות ומפרקת את השפה. למרות שהיא בוטה, לא תמיד ברור באיזו עמדה היא תומכת – פעמים רבות חוסר הבהירות שלה משאיר את הצופים במבוכה.

מקבוצת האומנים הבריטים הצעירים אל העולם הגדול

לוקאס הייתה אחת מהחברות הראשונות בקבוצת האומנים הבריטים הצעירים (YBA) של דמיאן הירסט, קבוצת אומנים שהחלה לפעול בשנות ה-80 המאוחרות. היא הייתה עדיין תלמידה בבית ספר לאומנות כאשר הושקה הקבוצה בתערוכה שנקראה "Freeze", ועזרה להפוך את לונדון לחלל מרדני בסצנת האומנות העולמית.

Sarah Lucas - tights, fluff, wire

האם אני אומנית?

לטענת לוקאס, היא לא הייתה בטוחה שהיא מתכוונת להמשיך לעסוק באומנות לאחר התערוכה הזו. היא אמרה שהיא לא ידעה אם היא הייתה טובה בכלל, או מה המשמעות של אומנות. אחת מהסיבות לכך שהמשיכה היא ההבנה שהיא יכולה ליהנות מאומנות כי היא לא מקבלת את אותה תשומת לב שזכו לה החברים הזכרים של קבוצת YBA. לוקאס נהנתה מהחופש שקיבלה לעשות ניסויים בחומרים, כשכל כוונתה לרצות את עצמה. וכך היא המשיכה עם האומנות שלה, למרות שלא הייתה בטוחה ביכולת שלה.

dana-sheves-scuplture-angle

כן, את אומנית

ארבע שנים לאחר מכן, לוקאס התבססה היטב בתור אומנית, עם תערוכת היחיד שלה בגלריית Racing בדרום לונדון. היצירה המובילה בתערוכה, שנקראה "פין ממוסמר ללוח", הייתה קולאז' אינטראקטיבי בשני חלקים שנוצר מעיתונים וקרטון, והתבססה על כתבה מתוך צהובון מקומי. הכתבה חשפה את סיפורם של 15 אנשי מקצוע בריטיים ששחקו משחקי מין. שם התערוכה הפרובוקטיבי נלקח מהכותרת של הכתבה – Penis Nailed to a Board in Sex “Game” (פין ממוסמר ללוח ב'משחק' מין). במהלך השנים לוקאס המשיכה לשלב צהובונים ברבות מעבודותיה. היא החלה ליצור קולאז'ים גדולים, רובם על גבול הפוגעני ביותר. המטרה שלה הייתה להניע את חומרי השנאה ותמונות הצהובונים הנצלניות לטובת המטרה האומנותית שלה.

בוטה, יותר בוטה, הכי בוטה

חלק רואים בעבודה הפרובוקטיבית של לוקאס גסות מופשטת, אחרים רואים אותה בתור מוסריות כנועה המתיימרת להיות כנות ישירה. לא משנה כיצד אתם תופסים את שרה לוקאס, העבודה שלה השפיעה וממשיכה להשפיע באופן ייחודי על עולם האומנות בת-זמננו. התערוכה האחרונה של לוקאס מוצגת בקומה השנייה, השלישית והרביעית של המוזיאון חדש בניו יורק. היא נפתחה בספטמבר 2018 ואמורה להינעל בינואר 2019. תחת הכותרת: "שרה לוקאס: Au Naturel" התערוכה מציגה חלק מהעבודות הכי חשובות שלה, לרבות פסלים ביומורפיים, דפי צהובון בגודל עצום ומגוון פורטרטים עצמיים בצילום. זאת הפעם הראשונה, אך לא האחרונה, שבה העבודות האלה מוצגות בארצות הברית. לאחר נעילת התערוכה הזאת, העבודות של לוקאס יעברו ללוס אנג'לס שם יתארחו במוזיאון האמר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s