אודותי

ברוכים הבאים לבלוג שלי, קוראים לי דנה שבס ואני חובבת אומנות עכשווית, אספנית, ובעיקר מגישה נקודת מבט אישית וייחודית על סצנות האומנות בארץ ובעולם. לפני מספר שנים ייסדתי את הקרן לאומנות GAST, עמותה ללא מטרת רווח, שמטרתה לסייע לאומנים בדרכים שונות. בנוסף, לא פעם אני תורמת בדרכי למוסדות אומנות בישראל וגם בחו"ל.

קריירה מקצועית

יש לי תואר שני מאוניברסיטת בר אילן במדעי החברה, סוציולוגיה, כלכלה ומדעי המדינה. בנוסף אני בעלת תואר שני מאוניברסיטת לסלי במנהל עסקים ובמגדר. לאחר שסיימתי את לימודיי האקדמיים שירתי כשנתיים במשרד הביטחון, ובתום השירות המשכתי בתפקיד קבלנית פרטית במחלקת הרכש במשך שנה וחצי. משם המשכתי למשרד נדל"ן, שבו הייתי שותפה כשלוש שנים.

בשנת 1998 הצטרפתי לעסק המשפחתי, שבס אחזקות, במעמד של דירקטורית ושותפה. משנת 2004 ועד היום אני שותפה ודירקטורית בשתי חברות ייעוץ – בחברה האוסטרלית DS Consulting GmbH ובחברה הבריטיתEJI Consulting Ltd UK .

המרחב האומנותי

לצד הקריירה בעולם העסקי יש לי משיכה עזה למרחבים האומנותיים, וכך בשנת 2009 הצטרפתי למועצת 'הידידים הבריטיים של המוזיאונים לאומנות בישראל'. באותה שנה הצטלבה דרכי עם גלריות 'סרפנטין' לאומנות עכשווית בלונדון ואני תומכת בפעילותן האומנותית. בשנת 2015 לאחר חשיפה לפעילויות המתקיימות בסטודיו וולטייר, ארגון המסייע לאומנים בעזרת מרחבי יצירה, הצטרפתי לתוכנית כפטרונית. החל משנת 2018 אני משמשת בתפקיד יו"ר ועדת המיצוב והפיתוח של המרכז לאומנות עכשווית בתל אביב (CAA).

GAST החותם שלי בעולם האומנות

הרגע שבו נשאבתי לעולם האומנות בצורה משמעותית ושבו החלה גם מעורבותי בתחום היה כשעברתי להתגורר בלונדון. מדובר בעיר קסומה, עשירה בגלריות ובתערוכות, שמשמשת כביתם של המוסדות המקצועיים הידועים ביותר בעולם האומנות ובכלל, דוגמת סותביז וכריסטיז. לאחר שנחשפתי לעושר האומנותי שקיים בעיר, ולאחר שהידע שלי בתחום התרחב והעמיק, החלטתי שהגיע הזמן להטביע את חותמי על סצנת האומנות. התחלתי לאסוף פריטי אומנות, ובשנת 2012 ייסדתי את קרן האומנות GAST –, שבעזרתה אני מסייעת לאומנים ותיקים ומתחילים בקשת רחבה של דרכים.

קרן GAST הוקמה במטרה לספק לכל אומן סביבה מתאימה שתאפשר לו לחקור, להתנסות וליצור בכיוונים חדשים. הקרן מספקת לאומנים מכל העולם, ותיקים ומתחילים, חללי עבודה ויצירה שפזורים ברחבי אירופה. בנוסף הקרן יוצרת קשרים וחיבורים בלתי אמצעיים בין אומנים לבין חבר יועצים מנוסים שמתמחים בשלל דיסציפלינות אומנותיות. כמו כן, באמצעות קרן GAST אני תורמת כספים ויצירות אומנות למספר רב של מוסדות אומנות בכל העולם.

אחד הפרויקטים שמייצג את פעילות הקרן הוא פרויקט שהובלתי בשיתוף פעולה עם האומן הקולומביאני אוסקר מורילו. במסגרת הפרויקט,,Frequencies Project נבחרו מספר בתי ספר ברחבי העולם (ביניהם בקולומביה, בברלין, באדיס אבבה וכמובן בישראל), שבהם כוסו השולחנות בכיתות ביריעות קנבס. תלמידי בתי הספר הוזמנו להתייחס לשולחנות המכוסים בקנבס כמשטחי למידה רגילים שעליהם שרבטו, ציירו, קשקשו או צבעו ככל העולה על רוחם.

לאחר ארבע שנים, פרק זמן שנקבע על ידי האומן, נאספו יריעות הקנבס מבתי הספר ושולבו כחלק מיצירות אומנות שהוצגו במוזיאונים מקומיים או בחללי תצוגה אלטרנטיביים סמוכים. בשנת 2015 הוצג Frequencies Project בביאנלה ה- 56 שבוונציה, שם זכה לתשבחות רבות. בעקבות הצלחת הפרויקט הוא ממשיך עד היום בבתי ספר חדשים במקסיקו, בסין, בסינגפור ובאפגניסטן.